Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to chluba całego Wybrzeża Rewalskiego. Odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa kursuje na 2 trasach, na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą i przecina 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal. Łączna długość tej trasy to 39,5 km. Składy ciągnięte są przez lokomotywę spalinową Lxd2 lub wagon motorowy MBX. Wagony są całkowicie odnowione, posiadają ogrzewanie i toalety.

Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem przewozów.

Trasa Gryfice - Pogorzelica łączy ze sobą 14 stacji (długość trasy 39,5 km):

Trasa Trzęsacz - Pogorzelica łączy ze sobą 6 stacji (długość trasy ok. 10 km):

 • Trzęsacz
 • Rewal
 • Śliwin
 • Niechorze Latarnia
 • Niechorze Gł.
 • Pogorzelica

Informacje praktyczne

W Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej można przewozić odpowiednio zabezpieczone małe zwierzęta domowe (w tym psy), o ile nie są one uciążliwe dla innych podróżnych. Bez problemu można również zabrać ze sobą rowery i umieścić je w specjalnie do tego przygotowanym wagonie.

Jeszcze do niedawna kolejka ciągnięta była przez zabytkowy parowóz Px-48, zwany Parysem. Niestety, nie funkcjonuje już on w obecnym składzie kolejki. Dla miłośników rewalskiej wąskotorówki jest jednak także inna, ciekawa opcja. Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie dysponuje bowiem miniaturową wersją tegoż parowozu, którym i dzieci, i dorośli mogą podróżować po terenie parku. Oprócz tego znajduje się tam również cała masa innych miniatur kolejek, a także latarni morskich polskiego wybrzeża.

Miniatura parowozu ParysOryginalny Parowóz Parys

Historia Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej

1 lipca 1896 r. kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Pierwotnie poruszała się po torach o rozstawie 750 mm. W 1912 roku poszerzono jednak rozstaw szyn do 1000 mm, co usprawniło i rozwinęło transport towarowy na trasie Gryfice - Niechorze. Dynamiczny rozwój kolei na początku XX w. w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju gospodarki regionu Pomorza Zachodniego.

Lata powojenne przyniosły zastój w ruchu kolejowym, który zastąpił, bardziej rentowny wówczas transport samochodowy. Z tego też powodu infrastruktura kolejowa i tabor wąskotorowy zaczęły niszczeć. Proces ten zahamowało jednak wpisanie Gryfickiej Kolei Dojazdowej do rejestru zabytków, co nastąpiło 11 maja 1995 r. Niestety, Gryficka dojazdówka dalej była w nie najlepszej kondycji i w latach 90-tych, władze PKP postanowiły pozbyć się wąskotorówki i sprzedać ją. Propozycje kupna spływały nawet z Kenii.

Ostatecznie jednak, samorząd gminy Rewal podpisał w 2002 roku umowę z Dyrekcją PKP oraz Ministrem Skarbu o nieodpłatnym przejęciu taboru razem z infrastrukturą i linią Gryfice-Trzebiatów (o długości 61 km). W związku z tym, 29 maja 2002 r. wąskotorówka wróciła na tory, jako własność gminy Rewal. Niestety, duże zniszczenia i wieloletni brak inwestycji spowodowały, że nie udało się uruchomić zamkniętej przez PKP trasy na odcinku Pogorzelica-Trzebiatów. Gmina natomiast nie posiadała tak dużych środków finansowych, aby sfinansować przywrócenie Kolejki do ładu.

W 2004 r., czyli po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej dla Gminy Rewal pojawiło się światełko w tunelu, w tej kwestii. Przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim wystąpiono o dotacje unijne. Dofinansowanie zostało przyznane, w efekcie czego przystąpiono do dużego przedsięwzięcia, jakim była rewitalizacja Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W ramach remontu, zmodernizowano starą linię kolejową na trasie Trzęsacz - Pogorzelica (o długości 10 km). Odrestaurowano także i wyposażono w ogrzewanie i toalety tabor kolejowy. Lokomotywy i wagony przywdziały nowe barwy. Wyremontowane zostały również zabytkowe dworce i wybudowane 3 całkiem nowe stacje.

Dodatkowo, w 2013 r. powołano spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która swą siedzibę otrzymała w Pogorzelicy. Spółka operuje obecnie już funkcjonujący przewóz koleją wąskotorową na trasie Gryfice-Pogorzelica.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Trasa Gryfice - Pogorzelica i Pogorzelica - Gryfice

Bilet promocyjny, kupiony na trasie pomiędzy Gryficami i Trzęsaczem. Cena promocyjna dotyczy wyłącznie biletu indywidualnego pierwszym kursem z Gryfic do Pogorzelicy i ostatnim kursem z Pogorzelicy do Gryfic.

 • W jedną stronę - 15 zł 
 • Tam i z powrotem - 24 zł

Trasa Trzęsacz - Pogorzelica

Bilet kupiony na stacjach: Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia, Niechorze, Pogorzelica.

Cena biletu w jedną stronę obejmuje przejazd na trasie 5 przystanków, w dowolnym kierunku, bez względu na długość trasy.

Cena biletu tam i z powrotem obejmuje przejazd na trasie 10 przystanków, w dowolnym kierunku, bez względu na długość trasy. 

Przy zakupie biletu tam i z powrotem możliwa jest przerwa w podróży, np. na zwiedzanie okolicy i powrót w tym samym dniu jednym z kolejnych kursów.

Bilet indywidualny:

 • W jedną stronę - 20 zł
 • Tam i z powrotem* - 28 zł

Bilet rodzinny** dla 3 osób

 • W jedną stronę - 54 zł
 • Tam i z powrotem*  - 66 zł

Bilet rodzinny** dla 4 osób

 • W jedną stronę - 68 zł
 • Tam i z powrotem*  - 84 zł

Bilet rodzinny** powyżej 4 osób

 • Do ceny biletu rodzinnego dla 4 osób należy doliczyć dopłatę - 10 zł w jedną, 12 zł w dwie strony - za każde dodatkowe dziecko do 14. roku życia.   

Bilet grupowy (co najmniej 10 osób)

 • W jedną stronę - 17 zł od osoby,
 • Tam i z powrotem - 21 zł od osoby.

Bilet całodniowy - 70 zł (ważny przez 1 dzień, dla jednej osoby)

Dzieci do 4. roku życia - bezpłatnie.

Opłata za przewóz roweru - 10 zł (rowery z wypożyczalni Rewal Bike System - bezpłatnie).

Przewóz zwierząt - bezpłatny. 


* Bilet tam i z powrotem ważny jest tylko w dniu zakupu.

** Bilety rodzinne upoważniają do przejazdu 1 lub 2 osób dorosłych oraz dzieci do 14. roku życia.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to wyjątkowa atrakcja. To odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa, kursująca na 2 trasach, między Gryficami i Pogorzelicą. Łączna długość linii to 39,5 km. W gminie Rewal, trasa kolejki przecina Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze i PogorzelicęSkłady ciągnie lokomotywa spalinowa Lxd2, wagon motorowy MBX lub zabytkowy parowóz Px-48.

LINK DO FILMU LINK DO PANORAMY
Nadmorska Kolej Wąskotorowa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Nadmorska Kolej Wąskotorowa, zobacz gdzie w Trzęsaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Nadmorska Kolej Wąskotorowa.
Ceny biletów / cennik wejść do Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Redakcja serwisu www.trzesacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 15-28 zł
  Nadmorska Kolej Wąskotorowa cena biletu normalnego: 15-28 zł
 • od 54 zł
  Nadmorska Kolej Wąskotorowa cena biletu rodzinnego: od 54 zł
 • Grupowy 17-21 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Nadmorska Kolej Wąskotorowa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij